فیبرواسکن چیست؟

کبد چرب را حالتی برگشت پذیر از تجمع حباب‌های چربی در سلول‌های کبدی می‌گویند، که با التهاب کبد مشخص می‌شود. کبد چرب امروزه از مهمترین معضلات متابولیک جامعه‌ی بشری و شایع‌ترین علت سیروز کبدی بعد از ویروس‌های مزمن (هپاتیت B و C) است. این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می‌کنند ایجاد شود، ولی علل دیگری هم دارد که کبد چرب غیر الکلی نامیده می‌شود. بیماری کبد چرب در پی مصرف انرژی بیش از حد، چاقی، تنبلی و کمبود ورزش بروز پیدا می‌کند و درجه بندی دارد. کسی که کبد چرب دارد احتمالا به فشارخون، چربی و قندخون مبتلا می‌گردد و احتمال اتفاقات قلبی و عروقی و سکته‌های مغزی در آینده برای او مطرح می‌باشد. همراهی بیماری پرفشاری خون، افزایش چربی خون، چاقی و دیابت که همگی از اجزای سندروم متابولیک می‌باشند با بیماری کبد چرب مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید
آندوسکوپی چیست ؟

فیبرواسکن چیست؟

مقایسه فیبرواسکن با سایر روش ها

بیوپسی کبد هنوز استاندارد طلایی برای درجه بندی فیبروز کبد است. اما بیوپسی روشی تهاجمی است، نیاز به بستری دارد، گران است، خطرات احتمالی مثل درد و خونریزی دارد و باید توسط متخصص انجام شود. به علاوه نمونه بافتی که از بیوپسی به دست می‌آید قطعه کوچکی از بافت کبد است و ممکن است وضعیت سایر نقاط کبد را نشان ندهد. در نتیجه در ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد نتیجه بیوپسی مقدار فیبروز را کمتر یا بیشتر از مقدار واقعی نشان می‌دهد. همچنین نتیجه‌ی بیوپسی بسیار وابسته به تجربه پاتولوژیست است و تفسیرهای افراد می‌تواند متفاوت باشد.

در عوض فیبرواسکن روشی غیر تهاجمی، سرپایی، ارزان، آسان و بدون درد است و ۵ تا ۷ دقیقه طول می‌کشد. تاکنون عارضه ای برای فیبرواسکن بیان نشده است. در ضمن فیبرواسکن در همان محل ویزیت در دسترس است و می‌تواند به پزشک در تصمیم سازی مناسب کمک کند. البته نقطه ضعف این روش آن است که در بیماران بسیار چاق و یا مبتلا به آسیت شدید به خوبی قابل انجام نیست و در هپاتیت حاد، انسداد صفراوی، ضایعات تومورال کبد و احتقان کبد ممکن است نتایج کاذب داشته باشد.

بیشتر بخوانید
کولونوسکوپی چیست؟

همچنین لازم است اشاره شود فیبرواسکن جایگزین سونوگرافی نیست. نتایج سونوگرافی به مهارت و تجربه سونوگرافیست وابسته است که در فیبرواسکن اینگونه موارد مطرح نیست. اهمیت فیبرواسکن به منظور پیشگیری و تشیخص به موقع مطرح است. برای مشاهده ویژگیها و اندازه کبد و طحال، مجاری صفراوی، ورید پورت و علائم همراه لازم است سونوگرافی انجام شود. در واقع نتایج فیبرواسکن و سونوگرافی در کنار هم و با توجه به پیشینه بیماری قابل تحلیل است. اما به طور خاص در مورد فیبروز کبد فیبرواسکن بر سونوگرافی ارجحیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای هر روز و ساعتی که راحت تری با چند تا کلیک نوبت بگیر !
دریافت نوبت