سامانه پرسش و پاسخ کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی درمانگاه شبانه روزی کیمیاگر

هزينه آزمايش آنتي بادي هاي كرونا چه قدر است ؟

در آزمایش تشخیص کرونای آزمایش‌های زیر جهت افزایش ضریب اطمینان تست صورت می‌پذیرد:
• آزمایش‌های CRP و CBC از طریق اخد نمونه خون؛ جهت اطلاع از میزان عفونت التهاب و همچنین درصد گلبول های سفید جهت تشخیص احتمال درگیری بدن با عامل خارجی وخیم
• آزمایش‌های آنتی بادی IgG و IgM جهت تشخیص میزان و احتمال درگیری فعلی یا سابق سیستم ایمنی فرد با ویروس کرونا
در آزمایش CRP یا C-reactive protein میزان التهاب در خون فرد سنجیده می‌شود. در این آزمایش سطوح مختلف التهاب مشخص می‌شود که در صورت وجود التهاب، فرد مشکوک به کرونا تشخیص داده می‌شود.
در آزمایش CBC یا Complete Blood Count وضعیت سلول های خونی فرد و میزان گلبول های سفید در خون وی سنجیده می‌شود. در نتیجه این آزمایش تغییر سطح نرمال گلبول‌های سفید جهت تشخیص احتمال وجود عاملی که واکنش آن‌ها را بر انگیخته باشد، مورد توجه قرار می‌گیرد.
در آزمایش های lgM و lgG آنتی بادی کرونا در فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. آنتی بادی کرونا به دنبال ورود ويروس به بدن، توسط سيستم ايمنی توليد می‌شود. آنتی بادی به دفع عفونت کمک می‌کند و معمولا چند روز يا چند هفته بعد از بروز عفونت ساخته می‌شود و تا چند هفته بعد از بهبودی در بدن باقی می‌ماند. دو نوع آنتي بادي IgM و IgG معمولا در اين بيماری مورد شناسايی قرار مي‌گيرند و گاهی لازم است برای رسيدن به نتيجه دقيق اين تست دوبار انجام شود.

آزمایشگاه پاتوبیولو‍ژی کیمیاگر با توجه به شیوع ویروس کرونا و به جهت ایمنی و رفاه حال اشخاصی که تمایل به نمونه گیری در منزل و یا محل کار خود دارند , کارشناس مجرب نمونه گیر اعزام می نماید .
تخفیف ویژه برای شرکت ها موسسات و کارخانه ها
اطلاع از قیمت  02144172220

آزمايش آنتی بادی چیست؟

این آزمایش (که به آزمایش سرولوژی نیز معروف است) به دنبال مواد خاصی در خون شماست که به آن آنتی‌بادی می‌گویند. بدن شما هنگام مبارزه با عفونتی مانند کووید ۱۹ این مواد را ایجاد می‌کند.
وقتی واکسنی مانند واکسن آنفولانزا نیز به شما تزریق می‌شود همین اتفاق می‌افتد و در نهایت مصونیت نسبت به ویروس ایجاد می‌شود.
آزمایش آنتی‌بادی وجود خودِ ویروس را بررسی نمی‌کند، بلکه به دنبال این است که آیا سیستم ایمنی بدن شما به عفونت پاسخ داده است یا خیر؟

آزمايش آنتي بادي كرونا چگونه کار می‌کند؟

مقداری خون از شما گرفته شده و وجود دو ماده شیمیایی زیر در خون شما بررسی می‌شود:
  • آنتی‌بادی‌های IgM ، که در اوایل عفونت ایجاد می‌شوند.
  • آنتی بادی‌های IgG ، که دیرتر و پس از بهبودی در بدن ظاهر می‌شوند.

حدود ۴ هفته طول می‌کشد تا در بدن انسان آنتی‌بادی‌های IgM ایجاد شوند. اما دانشمندان مطمئن نیستند که این مدت زمان برای ویروس مولد کووید ۱۹ چقدر است. برای فهمیدن این امر آزمایش‌های بیشتری لازم است.
به خاطر داشته باشید که آزمایش‌های آنتی‌بادی فعلی نمی‌توانند به شما بگویند که آیا نسبت به بیماری کووید ۱۹ ایمن هستید یا خیر؟ این بدان دلیل است که ما نمی‌دانیم این پادتن‌ها برای چه مدت می‌توانند از شما در برابر این ویروس محافظت کنند. بنابراین این آزمایش‌ها نباید برای تشخیص ویروس استفاده شوند.

آزمایش آنتي بادي كرونا چگونه به ما کمک می‌کند؟

آزمایش‌های آنتی‌بادی می‌توانند میزان شایع بودن کووید ۱۹ را نشان دهند. وقتی دانشمندان بدانند که چه کسانی به ویروس مبتلا شده‌اند، می‌توانند بفهمند که شدت این ویروس در عموم مردم چگونه است. آن‌ها می‌توانند تحقیق کنند که در صورت آلوده شدن مجدد فرد به این ویروس چه اتفاقی می‌افتد.
این امیدواری وجود دارد که افرادی که تست آنتی‌بادی آن‌ها مثبت بوده بتوانند زودتر به محل کار خود برگشته و زندگی قبلی خود را سریع‌تر آغاز کنند.
این آزمایش‌ها ممکن است به درمان آزمایشی جدیدی به نام پلاسمادرمانی ختم شود. محققان در حال مطالعه هستند که بتوانند از پلاسمای بیماران بهبودیافته، آنتی‌بادی استخراج کرده و برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ از آن استفاده کنند، اما تحقیقات بیشتری نیاز است.

چه کسی باید آزمایش آنتي بادي كرونا بدهد؟

اگر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدید و در حال حاضر کاملا بهبود پیدا کردید، احتمالاً می‌توانید تست آنتی‌بادی بدهید. همچنین می‌توانید برای اهدای پلاسمای خود داوطلب شوید.

چه زمانی می‌توانید آزمایش آنتي بادي كرونا دهید؟

اگر نتیجهٔ آزمایش آنتی‌بادی شما مثبت باشد بدان معنی است که کووید ۱۹ داشته‌اید. اما اگر برای مدت کوتاهی به این ویروس آلوده بودید، ممکن است نتیجهٔ منفی بگیرید.
در مقابل، ممکن است به ویروس آلوده شده باشید اما بدن شما آنتی‌بادی تولید نکرده باشد.
همچنین ممکن است یک  نتیجهٔ “مثبت کاذب” دریافت کنید، این بدان معنی است که شما آنتی بادی دارید اما نوع دیگری از کروناویروس را گرفته‌اید.

نتایج آزمایش آنتي بادي كرونا به چه معنی است؟

اگر نتایج آزمایش شما مثبت است:
نتیجهٔ آزمایش مثبت نشان‌دهندهٔ این است که احتمالاً شما آنتی‌‌بادی‌های ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ را دارید.
هرچند مثبت شدن نتیجهٔ آزمایش می‌تواند به این معنا هم باشد که این آنتی بادی‌ها به خاطر آلودگی به سایر کروناویروس‌ها تولید شده باشند. مانند ویروس‌هایی که منجر به سرماخوردگی معمولی می‌شوند.
داشتن آنتی بادی‌های ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ ممکن است در برابر ابتلای مجدد به این بیماری شما را ایمن کند. در صورت ایجاد مصونیت هنوز نمی‌دانیم که این آنتی‌بادی‌ها ممکن است چقدر محافظت ایجاد کرده و یا اینکه این ایمنی و محافظت تا چه مدت باقی می‌ماند.
در رابطه با نتایج و نوع آزمایشات و تفسیر آن‌ها با پزشکتان مشورت کنید. پزشک شما ممکن است برای اطمینان از دقیق بودن آزمایش اولتان، نوع دوم آزمایش آنتی بادی را پیشنهاد کند.
با توجه به اینکه احتمال ابتلای مجدد به این ویروس است، شما باید برای محافظت از خود و دیگران همچنان موارد بهداشتی را به خوبی رعایت کنید.
در صورتی که علائم کووید ۱۹ را دارید، ممکن است به آزمایشات دیگری نیاز داشته باشید. تصمیم‌گیری در رابطه با نوع آزمایشات بر عهدهٔ پزشک شما است.
حتی اگر هیچ کدام از علائم کووید ۱۹ را نداشته‌اید نیز ممکن است آزمایش آنتی بادی شما مثبت باشد. این در صورتی اتفاق می‌افتد که به این بیماری مبتلا شده‌اید اما هیچ علائمی نشان نداده‌اید.
 
اگر نتایج آزمایش شما منفی است:
شاید تا به حال به کووید ۱۹ مبتلا نشده‌اید. در رابطه با تفسیر آزمایشات خود با پزشکتان مشورت کنید.
اما هنوز این امکان وجود دارد که در حال حاضر به کووید ۱۹ مبتلا باشید. نتیجهٔ آزمایش ممکن است منفی باشد چرا که بعد از آلوده شدن به ویروس ۱ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا بدن آنتی بادی تولید کند. اگر اخیراً در معرض ویروس قرار گرفته‌اید این‌ احتمال وجود دارد که بیمار شوید. این بدین معنی است که توانایی انتقال ویروس را به دیگران دارید.
ممکن است تولید آنتی بادی در برخی افراد حتی بیشتر طول بکشد. و بعضی از افرادِ مبتلا شاید هرگز آنتی بادی تولید نکنند.
در صورت داشتن علائم و یا بروز علائم کووید ۱۹ بعد از آزمایش آنتی بادی، ممکن است به نوع دیگری از آزمایشات تشخیصی نیاز داشته باشید. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.
 
فارغ از اینکه نتیجهٔ آزمایش شما مثبت شده باشد یا منفی، این نتایج در رابطه با اینکه آیا شما توانایی انتقال و گسترش این ویروس را دارید یا خیر، هیچ چیزی را تأیید نمی‌کنند. بنابراین برای حفاظت از خود و دیگران لازم است که اقدامات بهداشتی را رعایت کنید.

پاسخ خود را پیدا نکردید؟

درصورتی که پاسخ سئوال خود را پیدا نکردید میتوانید آن را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. همچنین با ارسال سئوال خود به ما کمک میکنید تا این صفحه را کامل‌تر کنیم.